Poradnia dietetyczna
Utworzyliśmy Poradnię Dietetyczną, w której do zagadnień diety podchodzimy przez pryzmat wiedzy i doświadczeń klinicznych. Nasza poradnia wpisana jest do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Zawsze zaczynamy od wywiadu klinicznego z pacjentem, następnie wykonujemy gruntowe badania przedmiotowe, pomiary antropometryczne i analizę składu ciała. W odróżnieniu od innych placówek, zapewniamy niezbędne badania laboratoryjne na miejscu oraz możemy skonsultować wasze problemy z szerokim gronem lekarzy pracujących w naszej przychodni. Jako jedyni w regionie wykonujemy badanie składu ciała DEXA (total body).
Profesjonalną pomoc dietetyczną zapewnia mgr Iwona Tyszkiewicz– ukończyła studia I i II stopnia na kierunku Dietetyka, a następnie studia podyplomowe na kierunku Psychodietetyka. Nabyła dodatkowe kwalifikacje z zakresu dietoterapii w cukrzycy, zaburzeń metabolicznych i hormonalnych, żywienia kobiet ciężarnych, niemowląt oraz wykorzystania diagnostyki laboratoryjnej. Posiada wieloletnie doświadczenie w interdyscyplinarnej pracy z lekarzami zdobyte w ramach projektu POZ PLUS oraz opieki koordynowanej.
Konsultacja dietetyczna pierwszorazowa, obejmuje:
Badanie podmiotowe (wywiad kliniczny) dotyczące:
- aktualnych problemów dietetycznych,
- zgłaszanych chorób współistniejących,
- preferencji i nawyków żywieniowych,
- stylu życia, palenia tytoniu i stosowania używek,
- aktywności fizycznej,
- przyjmowanych leków i suplementów diety,
- alergii i nietolerancji pokarmowych,
- obciążenia genetycznego i rodzinnego,
Badanie przedmiotowe (fizykalne) obejmujące:
- pomiar masy ciała i wzrostu, obwodu talii, bioder i określenie wskaźnika BMI oraz WHR
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi i tętna
- podstawowa analiza składu ciała z wykorzystaniem bioimpedancji (procentowa zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, zawartość tkanki wiscelarnej, wskaźnik podstawowej przemiany materii RMR)
W ramach usługi zapewniamy badania laboratoryjne (Chol całkowity, HDL, LDL, TG, Cukier na czczo, Morfologia). Pacjent powinien zgłosić się do punktu pobrań na co najmniej dobę przed wizytą u dietetyka.
Na podstawie powyższych badań dietetyk dokona oceny stanu zdrowia w zakresie chorób i problemów dieto-zależnych, wskaże ewentualne błędy żywieniowe i określi cel i środki dalszego postępowania dietetycznego. Czas wizyty około 60 min, cena 130 zł.
Konsultacja dietetyczna kolejna
Dedykowana jest dla osób, po odbytej wizycie pierwszorazowej potrzebujących dodatkowej konsultacji. Podczas wizyt kolejnych na życzenie pacjenta, dietetyk może dokonać ponownych pomiarów antropometrycznych i podstawowej analizy składu ciała, ocenić postępy wprowadzonych zasad odżywiania, wyjaśnić wątpliwości i niejasności związane z wprowadzonymi zmianami. Czas wizyty około 30 minut, cena 100 zł.
Pakiety dietetyczne
Świadczenie przeznaczone jest dla pacjentów, którzy od początku nastawieni są na podjęcie terapii i realizację programu dietetycznego pod stałą opieką dietetyka z wykorzystaniem indywidualnego planu żywieniowego w celu polepszenia stanu zdrowia i wyników badań, redukcji lub wzrostu masy ciała.
Świadczenie obejmuje:
-
- Konsultację dietetyczną – zakres świadczenia jak przy wizycie dietetycznej pierwszorazowej, jeśli taka wizyta już się odbyła następuje aktualizacja istotnych informacji (badania podmiotowego i przedmiotowego). Na tej podstawie określa się indywidualne zalecenia dietetyczne oraz układa szczegółową dietę.
- Ułożenie i przekazanie planu dietetycznego. Dieta ułożona będzie tak, aby była urozmaicona, zgodna z zasadami zdrowego żywienia i odpowiednia do stanu klinicznego pacjenta, a z drugiej strony realna i przystępna, aby była chętnie stosowana. Plan dietetyczny zostanie przekazany drogą mailową lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Plan zawiera od 3 do 5 posiłków dziennie i zbiorczą listę zakupów. Wyróżnia się w nim też kaloryczność i zawartość wybranych składników odżywczych w poszczególnych posiłkach jak i w całej diecie.
- Wizyty kontrolne w trakcie stosowania planu dietetycznego. W trakcie wizyty kontrolnej wykonane zostaną pomiary antropometryczne i wybrane badania przedmiotowe, ocenione będą postępy wprowadzonych zasad odżywiania, objaśnione zostaną wątpliwości i niejasności związane z wprowadzonymi zmianami.
Co ważne, w całym okresie czasu trawienia pakietu dietetycznego pacjent otrzymuje możliwość konsultacji z dietetykiem który ułożył i monitoruje terapię dietetyczną pacjenta. Kontakt możliwy jest w formie telefonicznej lub e-mail w dniach i godzinach pracy przychodni.
Oferujemy współpracę stacjonarnie lub online:
- Pakiet opieki dietetycznej – wsparcie 2 tygodniowe, 14- dniowy plan żywieniowy, regularny kontakt i wsparcie dietetyka, wizyta pierwsza + 1 kontrolna: 250 zł
- Pakiet opieki dietetycznej – wsparcie 1 miesięcznie, 21- dniowy plan żywieniowy na okres miesiąca, regularny kontakt i wsparcie dietetyka, wizyta pierwsza + 1 kontrolna: 350 zł
- Pakiet opieki dietetycznej – wsparcie 3 miesięczne, 21- dniowy plan żywieniowy na okres miesiąca, nowy jadłospis w każdym kolejnym miesiącu, wizyta pierwsza + 2 kontrolne: 650 zł
Przed świadczeniem należy wypełnić dzienniczek żywieniowy (pobierz tutaj) i przynieść go ze sobą na wizytę.
Pacjenci obciążeni chorobami dieto-zależnymi, a zadeklarowani w przychodni POZ w Łomżyńskim Centrum Medycznym mają możliwość bezpłatnej konsultacji prowadzonej terapii dietetycznej z lekarzem POZ (pediatra, lekarz medycyny rodzinnej lub chorób wewnętrznych). Pacjenci, którzy nie posiadają deklaracji do przychodni POZ w Łomżyńskim Centrum Medycznym mają możliwość konsultacji prowadzonej terapii dietetycznej z lekarzem POZ zgodnie z naszym cennikiem.
Badanie składu ciała metodą DEXA (Total Body)
Badanie składu ciała DEXA (Total Body) precyzyjnie określi
Skład całego ciała w zakresie:
- Masy i procentu tkanki tłuszczowej
- Masy tkanki beztłuszczowej
- Spoczynkowej przemiany metabolicznej (RMR)
- Względnego indeksu szkieletowo-mięsniowego (RSMI)
- Zawartości mineralnej kości BMC
Skład poszczególnych segmentów ciała: ręce, nogi, tułów, brzuch/biodra (android/gynoid) w zakresie:
- Masy i procentu tkanki tłuszczowej
- Łącznej masy segmentu
- Masy tkanki miękkiej beztłuszczowej
- Zawartości mineralnej kości BMC
Wskazania do wykonania badania Total Body:
- Profilaktycznie przy ocenie ogólnego stanu zdrowia
- Osoby będące na diecie odchudzającej
- Pacjenci z zaburzeniami wchłaniania
- W stanach nieprawidłowego odżywienia (otyłość, wyniszczenie, głodzenie)
- W niektórych zaburzeniach hormonalnych przy towarzyszących zmianach w zakresie zawartości tkanki tłuszczowej
Jak się przygotować?
Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut, jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia, dawka promieniowania jest około 30 razy niższa niż klasyczne zdjęcie RTG klatki piersiowej. Do samego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak należy być na czczo na co najmniej 2 godziny przed badaniem. Pacjent nie musi się rozbierać jeśli będzie ubrany w lekkie, cienkie ubranie typu dres bez elementów metalowych typu suwaki, klamry od pasków, metalowe guziki, biżuteria. Ciąża stanowi przeciwwskazanie do wykonania badania. Rozbudowany wynik wraz z wykresami i opisami poszczególnych parametrów wydawany jest tuż po badaniu. Cena badania – 120 zł