Wskazówki przed badaniami

Badania laboratoryjne

Większość badań powinno wykonywać się na czczo – tzn. bez śniadania w godzinach rannych. Przy badaniach zaleca się również w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkiej kolacji (bezmięsnej i bezalkoholowej) do godz.18.00 (ok. 12-godzinna przerwa w spożywaniu posiłków). Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym. Przed badaniem dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody (bez żadnych dodatków). Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania. UWAGA! W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych rutynowych badań, z wyjątkiem poziomu glukozy.

W przypadku konieczności oddania próbki moczu do analizy szczegółową instrukcję pobrania materiału zamieszczono w zakładce Przedownik Pacjenta →Częste pytania – FAQ. Bezpłatne pojemniki dostępne są w punkcie informacyjnym Łomżyńskiego Centrum Medycznego.

USG układu moczowego

Ocena nerek nie wymaga szczególnego przygotowania, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Dopiero w takich warunkach można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian.

Aby spełnić te warunki, pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów. Czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu jest równie ważny co ilość wypitych płynów.

Prawidłowo wypełniony pęcherz pozwala również ocenić gruczoł krokowy, w przeciwnym wypadku narząd ten jest przesłonięty przez gaz w jelitach.

 

USG jamy brzucha

Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazu w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Przygotowanie do badania, o ile lekarz nie zaleci inaczej wygląda następująco:

Badanie należy wykonywać na czczo. Co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można spożywać  posiłków.

Nie należy też żuć gumy ani palić papierosów.

Pacjenci przyjmujący leki – mogą to zrobić, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem.

Dwa dni przed badaniem należy wprowadzić dietę lekkostrawną oraz przyjmować Espumisan 3×2 kaps. dziennie (dostępny bez recepty).

30 min. przed badaniem wypić 0,5l wody w celu wypełnienia pęcherza moczowego.